1111 Bp., Bartók Béla út 32. Telefon: +36 (1) 386-9038
Nyitva hétköznap 12-18 óráig, szombaton 10-14 óráig.

Haraszty István kinetikus szobrászművész

HETVENKEDÉS  /  2005. április 12. – május 6.

Bartók 32 Galéria

IRODALOM

  • Molnár A.: Egy találékony agy,
    Tükör
    , 1966. március 2.
  • Frank J.: Haraszty István
    - Agyágyú, Művészet, 1984/4.
  • Kresz A.: Hajaj, Haraszty István elvtárs, ismerjük mi magát, Interpress Magazin, 1992/8.
  • Kovalovszky M.: Kifutópályán - Haraszty István, a kinetikus szobrász,
    Új Művészet
    , 1992/8.
  • Frank J.: A fehérvári Haraszty István-kút - beszélgetés Deák Dénessel,
    Új Művészet, 1993/8.
  • Frank J.: Haraszty István, Budapest, 1993 (monogr.)
  • Pataki G.: Európa, Európa. 1994 év tükrében, Új Művészet, 1995/11.

 

HIVATKOZÁSOK

Haraszty István új műnemet teremtett meg Magyarországon: a kinetikus szobrászatot. A mobil műfaját negyedsél évtized előtt, elsőként nálunk. Míg nyugaton a festők kerestek új formanyelvet maguknak, mint - a magyar származású - Nicolas Schöffer, Harasztynak anyanyelve a gép. Géplakatos volt. Úgy kezdet mobilokat építeni, hogy mitsem tudott erről a világáramlatról. Mobiljait Haraszty egymaga készíti - olyan ez, mint a szobrászatban a direktfaragás.

A korai Haraszty-objekt szürrealista hangütésű, konstruktivista mozgó plasztika volt; hitele, szépsége, játékossága, no meg etikája vonzotta a nézőt. Ő maga ezt a korszakát Play Artnak keresztelte. Fejlődési vonala műszakilag is emelkedett: a kézi mobilok után jött a villanymotor segítsége, aztán az elektronika, az ő műtárgya most már, mintegy "lokomobil" lett. Ilyen a Fügemagozó (ha a fügéből kiszedik a magot nem marad semmi), - (1970. 3 m. magas). Persze nem csak technikai volt őnála az előrelépés. Műveinek a tartalma is bővült, helyet kapott benne a geg, aztán az erkölcsi parabola, később a szociológia, de minden vaskalaposság nélkül. A Haraszty alkotások most már a szelíd iróniától a szatíráig, sőt a pamfletig terjedő széles spektrumon helyezkednek el - gépekben elbeszélve. Mint az Agyágyú, 1981-es, voltaképpen komplex gyárrészleg, mérete: 240x270x70 cm.

Ez a művész, alkatát tekintve is - nálunk akkoriban a vasfüggönyön inneni Magyarországon - nyitott volt a politikára, vagyis a saját fegyverével a művészettel tiltakozott a diktatúra ellen. Ezenkívül alkotása tökéletesen megszerkesztett mobil, példa rá főműve a székesfehérvári Deák Dénes-kút (1993. Komplex elektronikus fém-mobil, szökőkúttal, magassága 12 m).

Újabban festményeket is készít, fémek, faanyagok rátétével. A festményeinek zöme mobil is. Például: a motívum elkezd forogni.

{ Az oldal tetejére }


bartok.galeria@chello.hu  |  www.bartok32.hu

Copyright © 2004-2012 Bartók 32 Galéria.